مرکز مشاوره آویژه مرکز مشاوره آویژه .

مرکز مشاوره آویژه

شرایط معافیت از رزم چیست؟

به نقل از مرکز مشاوره آویژه:|
به این مطلب امتیاز دهید
معافیت از رزم یا همان معاف از رزم خدمت سربازی شرایطی است که به برخی از مشمولین تعلق می گیرد . حال این سوال پیش خواهد آمد معافیت سربازی و معافیت از رزم چه تفاوتی با هم دارند ؟ معافیت از رزم به چه کسانی تعلق می گیرد ؟ شرایط معافیت از رزم چیست ؟ اقدام برای گرفتن معافیت پزشکی می تواند منجر به معافیت از رزم شود ؟ معافیت پزشکی خدمت سربازی چه ارتباطی با  معافیت از رزم دارد ؟ با داشتن چه بیماری هایی مشمولین می توانند معافیت از رزم بگیرند ؟ آیا کسانی که  از معافیت از رزم استفاده می کنند از مدت خدمت وظیفه عمومی آنها کم می شود ؟ مشاوره معافیت پزشکی در اینجا به تمامی سوالات مرتبط با معافیت از رزم مشمولین پاسخ خواهد داد .
بیشتر بخوانید: معافیت موقت پزشکی
مزایای معاف از رزم
ما در این مقاله سعی داریم در مورد انواع معافیت از خدمت رزم  و شرایط و ضوابط مرتبط با معافیت از رزم با مشمولین سخن بگوییم . اگر بخواهیم در یک تعریف کلی معافیت از رزم را توضیح دهیم باید بگوییم زمانی که یکسری افراد در شرایط جسمی و روحی خاصی قرار دارند یا مبتلا به بیماری خاصی هستند و برای معافیت خدمت سربازی اقدام می کنند با تشخیص کمیسیون پزشکی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به این افراد معافیت از رزم تعلق می گیرد . اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از معافیت از رزم داشته باشیم باید بگوییم در این موارد افراد از رفتن به خدمت سربازی معاف نخواهند شد . در واقع مشمولین با معافیت از رزم از انجام دادن کارهای سخت و سنگین که به آن ها و سلامتی شان صدمه می زند معاف می شوند . یعنی معافیت آنها فقط مرتبط با معافیت از خدمات رزمی می باشد .
بیشتر بخوانید: معاف از رزم بیماری های معافیت پزشکی
شرایط معافیت از رزم
یکی از مهم ترین چیزهایی که مشمولین معاف از رزم باید بدانند این است که این نوع معافیت در کارت پایان خدمت آن ها به هیچ عنوان ذکر نخواهد شد . حال این سوال پیش خواهد آمد که آیا افرادی که معافیت از رزم می گیرند می توانند در دستگاه های دولتی و سازمان ها و ادارات استخدام شوند ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع بستگی به شرایط استخدام سازمان مربوطه دارد .
همانطور که در بالا گفتیم معافیت از رزم در کارت پایان خدمت ثبت نخواهد شد . بنابراین  ادارات و سازمان هایی که شراییط جسمی و روحی افراد برایشان اهمیتی ندارد می توانند این افراد را استخدام کنند. یعنی استخدام این افراد هیچ محدودیتی نخواهد داشت . اما این نکته را باید در نظر داشت که افرادی که از خدمات رزمی معاف می شوند نمی توانند در نیروی انتظامی استخدام شوند . چون شرایط جسمی کاملا سالم برای این افراد در طول ۳۰ سال خدمت مهم و قابل توجه خواهد بود .
بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی
برای معاف از رزم شدن در سربازی با ما تماس بگیرید
معاف از رزم برای لیسانس
معافیت پزشکی خارج از کشور
معافیت تحصیلی
قوانین نظام وظیفه
آیین نامه معافیت پزشکی
استعلام معافیت کفالت
دوره آموزشی سربازی برای لیسانس
مدت دوره آموزشی سربازی برای لیسانس
نحوه تقسیم سربازان بعد از آموزشی
دوره طلایی آموزشی سربازی
مرخصی در دوره آموزشی سربازی
دوره آموزشی سربازی چند روز است؟
بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی و شرایط استفاده از آن
انواع معاف از رزم
بر اساس ماده ۳۹ از قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین از نظر شرایط جسمی و روحی در چهار دسته مختلف قرار می گیرند . ما در اینجا به تفصیل  آن ها را شرح خواهیم داد .
دسته اول کسانی هستند که از نظر جسمی و روحی از سلامت کامل برخوردارند و می توانند خدمت سربازی خود را به طور کامل انجام دهند .
دسته دوم افرادی هستند که از سلامت کامل جسمی برخوردار نبوده و ممکن است به علت نقص عضو و دلایل دیگر قادر به انجام خدمات رزمی نباشند . که این افراد می توانند از معافیت از رزم استفاده کرده و از خدمات رزمی معاف شوند .
دسته سوم مشمولینی هستند که به علت بیماری به طور موقت از انجام خدمت ضرورت معاف می شوند . یعنی این افراد بعد از بهبود پیدا کردن باید خدمت ضرورت خود را بگذرانند .
دسته چهارم مشمولینی هستند که به دلیل بیماری های جسمی و روانی و همچنین نقص عضو نمی توانند خدمت ضرورت را انجام دهند . بنابراین اینه افراد از خدمت ضرورت معاف می شوند و معافیت دائم به آن ها تعلق می گیرد .
بیشتر بخوانید: نحوه دریافت معافیت مینیسک زانو
معافیت از رزم چشم
معافیت از رزم چشم مربوط به بخش قوانین بیماری های چشم و عوارض بینایی می باشد که جزو قوانین و ضوابط تعریف شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا می باشد . معافیت از رزم چشم و بیماری های مرتبط با آن بسیار گسترده است . در ادامه به توضیح مفصلی درباره ی برخی از بیماری های چشمی که منجر به معافیت از رزم چشم می شود خواهیم پرداخت .
بیماری هیپرمترویی یا سیکلوپلژی کامل اگر بیش از ۶ دیوپتر برای یک چشم باشد مشمول می تواند از معافیت دائم استفاده کند . اما این مقدار برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند باید بیش از ۸ دیوپتر باشد . اما اگر هیپرمتروپی در هر یک از چشم ها از ۳ تا ۶ باشد در این موارد این افراد می توانند معافیت از رزم بگیرند . این مقدار برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند از ۳ تا ۸ دیوپتر می باشد .
میوپی یا سیکلوپلژی کامل اگر بین ۳ تا ۶ دیوپتر برای هر کدام از چشم ها باشد مشمول می تواند از خدمات رزمی معاف شود . این مقدار برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر بین ۳ تا ۸ دیوپتر می باشد .
آستیگماتیسم ساده ، مرکب یا مخلوط با سیکلوپلژی کامل از ۳ تا ۵ دیوپتر در هریک از چشم ها معافیت از خدمات رزمی را به دنبال خواهد داشت . این مقدار برای افراد دارای مدرک کارشناسی و مقاطع بالاتر برای دریافت معافیت از خدمت رزم باید از ۳ تا ۷ دیوپتر در هر یک از چشم ها باشد .
افراد با داشتن بیماری اورام ملتحمه فصلی حاد و شدید می توانند از معافیت خدمت رزم استفاده کرده و از خدمات رزمی معاف شوند .
بیماری های ملتحمه و پلک از قبیل سیمبلفارون ، گزروزیس ، آنتروپیون واکتروپیون در یک چشم نیز معاف از خدمات رزمی را به دنبال خواهد داشت .
بیشتر بخوانید: مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست ؟
معافیت از رزم پزشکی
معافیت از رزم پزشکی از مواردی است که افراد می توانند از آن استفاده کرده و از خدمات رزمی معاف شوند . اقدامات لازم برای گرفتن معافیت از رزم پزشکی مانند سایر معافیت ها باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ صورت گیرد . ما در اینجا مدارک لازم برای گرفتن معافیت از رزم پزشکی را به طور مفصل توضیح خواهیم داد .
تکمیل برگه شماره ۱ وضعیت مشمولین .
تکمیل برگه شماره ۲ معاینه ی اولیه پزشکی .
تکمیل برگه شماره ۵ واکسیناسیون .
اصل کارت شناسایی ملی مشمول و کپی آن .
اصل شناسنامه ی عکس دار مشمول و کپی تمامی صفحات آن .
اصل گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول و کپی تایید شده آن .
یک قطعه عکس ۳*۴ سیاه و سفید مشمول .
و داشتن پرونده ی کامل پزشکی برای گرفتن معافیت از رزم پزشکی الزامی می باشد .
بیشتر بخوانید: معافیت سربازی با پای پرانتزی
آیا از مراحل معاف از رزم سربازی اطلاع دارید؟
شرایط معاف از رزم
معاف از رزم در سپاه
انواع معافیت سربازی
معافیت پزشکی چشم
شرایط معافیت پزشکی سربازی
معافیت کفالت
معافیت پزشکی واریکوسل
کمیسیون پزشکی نظام وظیفه
شرایط معافیت از سربازی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور
خرید سربازی خارج از کشور
شرایط تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور
اقدام برای معافیت پزشکی در حین تحصیل
سازمان نظام وظیفه خروج از کشور
ثبت نام سربازی
معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی
معافیت تحصیلی خارج از کشور
بیشتر بخوانید: معافیت واریکوسل و شرایط دریافت آن
معافیت از رزم اعصاب و روان
معافیت از رزم اعصاب و روان نیز مانند سایر بیماری های دیگر دارای شرایط خاصی می باشد . همان طور که در بالا به برخی معافیت از رزم چشم و بیماری های آن اشاره کردیم . در اینجا قصد داریم راجع به بیماری های عصاب و روان و انواع معافیت از رزم اعصاب و روان صحبت کنیم .
اختلالات خلقی یکی از بیماری هایی است که در بخش اول قوانین بیماری های عصاب و روان سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا آورده شده است . این نوع اختلالات خلقی افسردگی خفیف در صورتی که با دارو قابل کنترل باشند و برای اطرافیان تهدید کننده نباشند معاف از خدمات رزمی را در پی خواهند داشت . هم چنین اگر حداقل ۶ ماه از دوره افسردگی فرد و حمله حاد مانیا گذشته باشد . یعنی هیچ علائم و نشانه ای از آن وجود نداشته باشد . در این مورد نیز مشمول می تواند از معافیت از رزم اعصاب و روان استفاده کند .
انواع اختلالات شخصیتی در افراد مانند صفات شخصیتی مرزی اگر برای فرد ناتوان کننده نباشد نیز مشمولین می توانند از معافیت از خدمات رزمی استفاده کنند .
انواع اختلالات وسواس مانند اختلال پانیک ، اخلال اضطراب ، فوبیا و سایر اختلالات اضطرابی اگر از نوع شدید باشند معافیت دائم می توان گرفت . اما در موارد خفیف این نوع بیماری ها ، مشمولین می توانند از انجام خدمات رزمی معاف شوند .
و بسیاری بیماری های دیگر در این قسمت معافیت از رزم اعصاب و روان را برای مشمولین به ارمغان خواهد آورد .
بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی
سایر موارد مربوط به معاف از رزم سربازی
تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان
معافیت تحصیلی دانش آموزان پیش دانشگاهی
لغو معافیت تحصیلی
اعلام اتمام معافیت تحصیلی
مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی
نظام وظیفه خرید سربازی
استعلام وضعیت نظام وظیفه
دفترچه نظام وظیفه
نظام وظیفه معافیت پزشکی
آخرین اخبار نظام وظیفه
تلفن پاسخگویی سازمان نظام وظیفه
نظام وظیفه اصفهان
معافیت پزشکی اعصاب و روان
نظام وظیفه
معافیت پزشکی مغز و اعصاب
معافیت چاقی
  برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت از رزم چیست؟
از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت
در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 
حتی ایام تعطیلمنبع: سایت مشاوره تلفنی روانشناسی و تحصیلی آویژه

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۵:۴۱ توسط:آویژه موضوع: نظرات (0)